Webbnyheter - vecka 8

© Seko-magasinet

senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
l…s serierna
redaktionen
sök
temarep
sök
webb-redaktören
Seko
2001-02-23

JO kräver åtgärder mot överfulla häkten

Nu kritiserar även JO överbeläggningen på landets häkten och kräver att Kriminalvårdsstyrelsen gör något åt situationen.
   – Det behöver byggas två nya anstalter för att redan dömda inte ska behöva stanna kvar på häktena, säger Sekos ombudsman Roal Nilssen.

Som Seko-magasinet tidigare skrivit om är landets häkten sedan flera år överbelagda. Häktade får ofta sitta i fylleceller eller andra provisoriska utrymmen.    Nu ställer även Justitieombudsmannen krav på att något görs.
   En viktig orsak till överbeläggningen är att det inte finns tillräckligt med platser på landets anstalter. Cirka 200 redan dömda tvingas därför sitta kvar på häktena.
Enligt Sekos Roal Nilssen är Kriminalvårdsstyrelsens planer på utbyggnad inte tillräckliga.
   – Det finns planer på en ny anstalt i Västerås. Men det räcker inte. Det behövs minst två nya anstalter, säger han.
   – Och de behövs snabbt. Därför har vi på Seko föreslagit att man ska upprätta anstalter på nedlagda regementen, exempelvis i Falun.

Ulf Ek



2001-02-23

FMV inför regler mot barnarbete

FMV har använt underbetalda barnarbetare i Indien för att sy kläder åt det svenska försvaret. Efter att Dagens Nyheter skrivit om detta ställer FMV nu etiska krav på sina underleverantörer.

I fortsättningen ska FMV kräva att leverantörerna lever upp till FN:s ILO-konvention. Den förbjuder bland annat barnarbete och kräver rätten till facklig organisering.

Ulf Ek



2001-02-22

Kumla får livstidsavdelning

Som första anstalt i landet kommer Kumla i nästa vecka att öppna en avdelning med övervägande del livstidsdömda fångar.

Den nya avdelningen för långtidsdömda med behov av förhöjd säkerhet kommer att ha 24 platser. På övriga Kumla öppnas 55 nya platser. För att täcka behovet nyanställs närmare 40 stycken kriminalvårdare.
    – Att samla långtidsdömda på ett ställe gör att vi lättare kan planera deras tillvaro. Bland annat kommer det att finnas en programansvarig som i samråd med internerna gör upp riktlinjer för framtiden, säger den nya avdelningens chef Leif Nilsberth.
   Dålig planering och bristande vård är något som livstidsdömda tidigare kritiserat.

Maria Persson



2001-02-21

Räddningsverkets personal i Kosovo hälsokontrolleras

Räddningsverket undersöker om personal som arbetat i Kosovo eller Bosnien blivit sjuka av sin utlandsvistelse.
   Anledningen är misstankarna om att gifter eller tungmetaller efter Natos bombningar i Jugoslavien och Kosovo kan ha förgiftat Nato-soldater som vistats i området.

Från Räddningsverket har totalt cirka 450 personer besökt området och med hjälp av en enkät till de berörda försöker man nu kartlägga deras hälsoläge. Hittills har cirka 200 personer besvarat enkäten.
    – Vi har ännu inte nått alla på grund av att de bytt adresser och liknande. Men hittills har vi inte hittat någon med sjukdomssymptom som kan sättas i samband med utlandstjänstgörningen, säger Lars Fornell, projektledare vid Räddningsverket.
   Personalen från Räddningsverket som tjänstgjort i Kosovo och Bosnien ska fortsättningsvis omfattas av samma hälsokontroll som försvarsmaktens personal.

Leif Andersson



2001-02-20

Nivert leder omorganisation av Telia

Nu ska Telia omgruppera styrkorna. Den 1 april ska den nya organisationen, med fem nya affärsområden, sjösättas. Arbetet leds av Marianne Nivert, som nu blivit koncernchef på riktigt.

– Vi tror att det här är rätt väg, grovstrukturen ser bra ut, även om omorganisationen nog inte blir helt utan problem. Det är bra att samla resurserna geografiskt, säger Elof Isaksson på Telias koncernfack.
   Telias budskap är omgruppering – inte rationalisering. Och det har fackets stöd, som inte ser någon risk för någon stor övertalighet.
   De nya affärsområdena kommer att heta Telia Mobile, Telia International Carrier, Telia Networks, Telia Internet Services samt Telia Equity. Till det kommer Telia Sverige som gemensam sälj- och kundvårdsenheten till såväl privata som företagskunder.
   Samtidigt flyttar Telia Research från AO Enterprises och blir direkt underställd
Marianne Nivert, som igår utsågs till såväl vd som koncernchef.

Anita Fors



2001-02-20

Birka Energi kan bli helt finskägt

Den finska kraftkoncernen Fortum vill köpa resterande 50 procent av Birka Energi. Stockholms Stad förväntas börja förhandla om en försäljning inom kort.

– Det känns fel att sälja ut svenska energibolag till utländska ägare. En eventuell försäljning är en politisk fråga mer än något annat, säger Janne Persson som är klubbordförande för sekomedlemmarna i Birka Energi.
   Några större förändringar för de anställda tror han inte en försäljning kommer att innebära. Redan i dag är finska Fortum majoritetsägare i dotterbolagen Birka Service och Birka Teknik& Miljö.
   Frågan om Stockholms fjärrvärmenät måste emellertid behandlas separat. När Fortrum köpte första andelen i Birka Energi 1998 skrevs avtal om att Stockholms Stad själva skulle äga fjärrvärmenätet i minst 15 år.

Anita Fors



2001-02-20

Livsfarliga lådan stoppas . . .

. . . och andra nyheter ur Seko-magasinets februarinummer ligger nu ute på webben. Läs mera:

Livsfarliga lådan stoppas - ren tur att Kjell inte fick 1.000 volt i kroppen.
• Månadens nyhetsöversikt.
• Månadens utrikesnyheter.
Vattenkraft byts mot kol och kärnkraft – månadens temareportage om svensk energipolitik.



2001-02-19

Elektrikerna vill vara med Seko och Grafikerna

Seko, Elektrikerförbundet, och Grafiska fackförbundet kan vara ett förbund om två år.
   De tre förbunden har bestämt sig för att dra igång en utredning om ett samgående.

Sedan tidigare är Seko och grafikerna överens om att utreda frågan om en sammanslagning av förbunden och nu vill även Elektrikerförbundet vara med.
   I mars startar utredningen där de tre förbunden gemensamt ska undersöka förutsättningarna. Arbetet ska vara klart om ett år.
   Enligt Sekos ordförande Sven-Olof Arbestål har diskussionerna gått fort under senare tid.
   – I tordags eftermiddag kom den första förfrågan från elektrikerna och i fredags eftermiddag informerade vi LO-ledningen om planerna, säger han.
   I den styrgrupp som nu arbetar med frågan ingår från Sekos sida Sven-Olof Arbestål och vice ordförande Ulla Olovsson. Från grafikerna deltar ordförande Malte Eriksson och andre förbundsordförande Jan Österlind.
   Målsättningen är att samgåendet ska genomföras årsskiftet 2002/2003.

Leif Andersson



2001-02-19

Seko vill ha bredband till alla

I helgen höll EU:s ministrar för tele- och arbetsmarknadsfrågor ett informellt ministermöte i Luleå. Även Seko fanns med på ett hörn och förbundets vice ordförande Ulla Olovsson höll ett kort tal på en IT-mässa som öppnades samtidigt i Luleå.

– För att hela Sverige ska leva behövs bredbandsutbyggnad till alla i kombination med utbildning och kompetensutveckling i partnerskap med samhälle, arbetsgivare och fackföreningar.
   Ulla Olovsson hänvisade också till att Seko bland annat kräver:
   • Utveckling av en europeisk utbildningsstandard för till exempel europeiska datakörkort.
   • Rätten till kompetensutveckling för alla anställda.
   • Ekonomiskt stöd till utbildning.
   – För Seko är det naturligt att driva dom här frågorna på flera plan och det gör vi både på det nationella och det europeiska planet, sade Ulla Olovsson.

Björn Forsberg



senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
l…s serierna
redaktionen
sök
temarep
sök
webb-redaktören
Seko


TIDIGARE


KONTAKT

Seko-magasinets webbredaktör
Tipsa Seko-magasinet


© Seko-magasinet. Citera gärna våra webb-sidor, men glöm inte ange källan.