Senaste nytt - vecka 43



© Seko-magasinet

senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
l…s serierna
redaktionen
sök
temarep
sök
webb-redaktören
Seko
2000-10-27

Vem ska bygga telenät i framtiden?

Telia och alla andra telebolag inom EU tvingas öppna sina accessnät till en konkurrensneutral kostnad för andra teleoperatörer från och med den 1 januari nästa år. Det beslutade EU-parlamentet igår.

– Beslutsfattarna borde bättre ha tänkt igenom hur det här påverkar intresset för att bygga accessnät i framtiden, säger Ronny Käck, ordförande i Sekos koncernfack vid Telia.
   Lagen om öppnandet av accessnäten, det vill säga den sista delen av nätet som går hem till hushåll och företag, är tvingande för alla EU-länder. Avsikten är att de bolag som äger näten ska sluta avtal med andra telebolag. Om det inte lyckas har de nationella tillsynsmyndigheterna, i Sverige Post- och telestyrelsen, rätt att bestämma priset för att få använda accessnätet.
   Telia har redan öppnat sitt accessnät, men de andra teleoperatörerna har klagat på att priset är för högt och konkurrenshämmande. Troligen kommer priset att sänkas med den nya lagen. Det oroar Ronny Käck.
   – Det är ingen ekonomi i att bygga näten. Det är att använda dem som ger pengar. Vem kommer då att vilja bygga accessnät till nybyggda bostadsområden i framtiden? säger han.

Ulf Ek




2000-10-26

Personalbrist på Posten ger extrapengar

4.000 kronor extra i månaden för att dagpendla till Stockholm. Eller fri bostad, traktamente och två fria hemresor i månaden. Det erbjuder Posten för att komma tillrätta med den akuta bristen på brevbärare och postkassörer i Stockholm.

Den akuta personalbristen i Stockholm fick Posten att lägga ut ett erbjudande på sitt interna nät: Jobba tre till sex månader i Stockholm med extra förmåner. I tisdags avblåstes offensiven.
   – Vi har fått in 64 ansökningar från hela landet på kassasidan. Alla har vi inte plats för. Behovet är som störst i november-december, men då är det inte så många som kan komma loss, säger Anita Bengtsson på Postens personalavdelning.
   – På brevbärarsidan fick vi in ett 100-tal ansökningar, trots att det erbjudandet inte låg ute lika länge. Några har redan börjat.
   Moroten är pengar. Dagpendlare får 4.000 kronor extra i månaden. Den som tillfälligt flyttar längre ifrån kan välja mellan att få fri bostad, fullt traktamente och två fria hemresor i månaden – eller ordna sitt boende själv och få fullt traktamente plus 5.000 kronor extra i månaden.
   – Om Posten inte hade haft så dåliga ingångslöner, 11.200 kronor i månaden, skulle de nog heller inte haft någon brist på brevbärarsidan. Vi jobbar från fackets sida på att marknadsanpassa ingångslönerna, säger Anders Engren, som är klubbordförande i Posten City-Norrmalm.
   På postkassörssidan är situationen en annan. Där är det osäkerheten om postkontorens framtid som får personalen att fly i förtid. Istället för att vänta på att bli uppsagd söker kassörerna nya jobb direkt.
   – De postkassörer som är kvar har delade känslor nu. De är glada att det kommer in folk som kan jobbet, men besvikna över att de inte får smaka på kakan… Posten måste inse att de ska ge dem något extra också. De gör en fantastisk insats nu under mycket svåra arbetsförhållanden, säger Anders Engren.

Anita Fors




2000-10-26

Posten öppnar stängd paketterminal

Den 6 november öppnar paketterminal i Mölndal – återigen. En uppgång i paketvolymen plus den väntade julruschen gör att terminalen ska vara öppen åtminstone till årsskiftet.

– Totalt handlar det nog om ett 60-tal jobb. De som nu har morgonsortering och 12-timmars veckoarbetstid har erbjudits heltid och accepterat det. I övrigt tar Posten in folk från tre olika bemanningsföretag, säger Dick Eriksson som är klubbordförande.
   Om terminalen får se ett liv även efter jul återstår att se. Det beror på belastningen i Borås, som tog över jobben när Mölndalsterminalen stängde.
   – Bemanningsföretagen har vi sagt ja till fram till vecka 52. Ska terminalen vara öppen efter det, ska vi förhandla om riktiga jobb.

Anita Fors




2000-10-26

Färjerederier överklagar miljöbeslut

Färjerederierna Scandlines och HH-ferries överklagar nu Helsingborgs miljönämnds beslut om katalysatorrening i alla färjor senast 1 maj nästa år.

– Principiellt delar vi miljönämndens uppfattning om att miljöpåverkan från färjetrafiken ska begränsas så långt som möjligt. Vi har också egna miljömål som vi arbetar mot, men vi vill själva bestämma tidsplanen. Resultatet av miljönämndens krav står inte i rimlig proportion till kostnaderna, säger John Olsen som är teknisk chef på svenska Scandlines AB och just nu sitter och filar på rederiets överklagan till Länsstyrelsen.
   – Vi kör redan på gasolja, den miljövänligaste olja som går att få tag på. Och jämfört med de mätningar som gjordes för två år sedan har vi minskat svavelutsläppen med 58 procent och kväveutsläppen med 40 procent, genom att vi lagt ner Danlink-trafiken.
   Överklagan från danska HH-ferries har redan hunnit in till Länsstyrelsen. De hävdar att färjetrafiken inte är miljöfarlig verksamhet i miljöbalkens mening.

Anita Fors

Läs också Öresundsfärjor tvingas till miljöinvesteringar




2000-10-25

Kumlachef friad i arbetsdomstolen

I början av 1999 stoppade skyddsombudet på Kumla arbetet med en intern på anstalten, något anstaltschefen inte tog någon hänsyn till. Seko stämde därför arbetsgivaren inför Arbetsdomstolen, AD, för att ha hindrat skyddsombudet att fullgöra sina uppgifter.

Med minsta möjliga majoritet har AD nu friat anstaltschefen, Gert-Arne Sköld, som hävdar att han inte begrep att ett skyddsombudsstopp var lagt. Skyddsombudet säger i domstolen att hon meddelat anstaltschefen sitt beslut att stoppa arbetet. Sköld säger att det inte framgick av samtalet. Han får även ett samtal från en yrkesinspektör vid Yrkesinspektionen som undrar vad han ska göra med anledning av stoppet. I sina domskäl skriver AD att den frågan inte kan tas till intäkt för att besked om att arbetet stoppats lämnats till arbetsledningen. Sammanfattningsvis visste inte, enligt AD, Gert-Arne Sköld att arbetet var stoppat.
   Det finns även ett undertecknat protokoll från ett besök Yrkesinspektionen gjorde på Kumla och där Sköld säger att han inte har någon skyldighet att rätta sig efter beslutet att stoppa arbetet. Alltså visste han om beslutet. Den yrkesinspektör som skrivit protokollet säger sedan till polisen att hon inte kan vare sig bekräfta eller förneka vad Gert-Arne Sköld sagt.
   Tre av de sju ledamöterna i AD vill fälla Sköld, och menar att det måste ha stått helt klart för honom att ett arbetsstopp lämnats. De får medhåll av Roal Nilssen, ombudsman på Seko.
   – Det är ingen tvekan om att han fattat det, han är nog den anstaltschef som kan arbetsmiljölagen bäst, säger Roal Nilssen som tycker det var bra att frågan togs upp i AD, trots förlusten.
   – Det är viktigt att visa att vi ställer upp på skyddsombuden.

Mats Andersson



2000-10-24

Vattenfall vill köpa mer i Polen

Vattenfall förhandlar med den polska staten om att köpa energibolaget GZE.

Sedan tidigare äger Vattenfall flera kraft verk i Polen men GZE är det första eldistributionsbolaget som den polska staten säljer.
   GZE har drygt 3.000 anställda och distribuerar el till 1,1 miljoner kunder. Koncernen består av 24 olika dotterbolag och omsätter cirka fyra miljarder kronor per år.

Leif Andersson



2000-10-24

Låglönesatsning från LO

Löneökningar på omkring fyra procent och en speciell låglönesatsning, så lyder LO-styrelsens förslag inför den kommande avtalsrörelsen. Sekos förhandlingschef, Sören Hellström tycker det ser bra ut.

Alla anställda ska få en reallöneökning och enligt LO ska den vara 3,8 procent, men lägst 650 kronor. Förslaget innehåller också tre modeller för en låglönesatsning. För Sekos del gäller den modell som ger en höjning av avtalslöner och motsvarande med 3,8 procent, men lägst 700 kronor. Enligt Sören Hellström är det vad medlemmarna efterfrågar.
   De som väljer en arbetstidsförkortning ska betala den med löneutrymme. Regeringen har utlovat ett beslutet om lediga dagar, som de anställda själva kan förfoga över. När beslutet finns kommer yrkanden även i den frågan.
   LO vill också ha bort vållandeprövningen i Trygghetsförsäkringen för arbetsskada, TFA. TFA är en försäkring som ger ersättning för arbetsskada, om det kan bevisas arbetsgivaren varit vållande. Sören Hellström säger att det finns pengar inom försäkringen för en sådan reform och LO ska nu begära förhandlingar med SAF om vållandeprövningen.
   Som sista punkt vill LO ha regler som ger alla anställda rätt till kompetensutveckling.
Respektive medlemsförbund inom LO ska nu ta ställning till kraven. Sekos förhandlingschef är nöjd.
   – Det ser bra ut. För Sekos del innebär kraven en löneökning på cirka fyra procent och det är inte något orealistiskt krav, säger Sören Hellström.

Mats Andersson



2000-10-23

(s) vill satsa på Östra mellansverige

Ingen betydande satsning har gjorts på att förbättra trafiken över Mälaren sedan 1982 när den nya Mälarbron i Strängnäs byggdes.
   Det skriver några s-riksdagsmän i en motion om att infrastrukturen i Östra mellansverige och Stockholmsområdet behöver en rejäl upprustning.

På järnvägsområdet föreslår motionärerna flera upprustningar:
   • Snabbtågsstandard på hela sträckan Gävle-Linköping och Stockholm-Örebro både norr och söder om Mälaren.
   • Dubbelspår genom Uppsala med ett nytt resecentrum.
   • Fler spår genom "getingmidjan" i Stockholm som ger tillräckligt utrymme för pendel-, regional- och InterRegiotåg.
   • Utbyggnad av Nyköpings- och Östgötalänkarna med ombyggnad av Norrköpings och Linköpings bangårdar.
   • Upprustning av sträckan Eskilstuna-Västerås.
   • Förstärkt pendeltågstrafik och utbyggd tunnelbana med ny vagnpark..
   Vägarna behöver också rustas upp, främst för att få fler alternativ över Mälaren. (s)-riksdagsmännen föreslår:
   • Motorväg på hela sträckorna Enköping-Västerås, Mariefred-Arboga och Uppsala-Gävle.
   • Ny motorvägsförbifart med tvärleder vid Stockholm.
   • Upprustning av riksväg 55 Uppsala-Norrköping, riksvägarna Gävle-Norrköping via Sala, Västerås, Eskilstuna och Katrineholm, riksväg 50 Hallsberg-E4 i Östergötland.
   Man vill också förbättra sjöfarten och föreslår att Södertälje sluss byggs ut och rustas upp för att hamnarna i Mälaren ska kunna byggas ut.
   Motionärerna pekar på att en tredjedel (2,8 miljoner) av Sveriges befolkning bor i området och att Stockholms län beräknas ha 2 miljoner invånare om tio år.
   Görs ingenting kommer hela Östra mellansverige att drabbas av stagnation, infrastrukturinfarkt och minskad tillväxt, skriver man i motionen.

Ulf Ek



senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
l…s serierna
redaktionen
sök
temarep
sök
webb-redaktören
Seko


TIDIGARE


KONTAKT

Seko-magasinets webbredaktör
Tipsa Seko-magasinet


© Seko-magasinet. Citera gärna våra webb-sidor, men glöm inte ange källan.