Webbnyheter - vecka 48




© Seko-magasinet

senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
redaktionen
sök
temarep
webb-redaktören
Seko
1999-12-02

Telia/Telenor gör aktieaffärer på Irland

Telia/Telenor säljer sin ägarandel i den irländska teleoperatören Eircom och satsar istället på att ta full kontroll över konkurrenten Esat Digifon.

Orsaken är att EU-kommissionen krävt att det sammanslagna Telia/Telenor endast ska ha ägarintressen i ett av Irlands konkurrerande telekomföretag.
   Telia har sedan 1996 tillsammans med det holländska KPN varit delägare i den största irländska operatören Eircom.
   Samtidigt äger Telenor 49,5 procent av Esat Digifon, den näst största GSM-operatören i Irland.
   För att EU-kommissionen skulle godkänna sammanslagningen Telia-Telenor krävdes att ägarintressena i ett av de irländska bolagen såldes. Därför väljer man att sälja Eircom och istället satsa på konkurrenten Esat Digifon.
   Det sker genom att man lägger ett bud på Esat Telecom som vid sidan av Telenor är den andra ägaren av Esat Digifon.

Leif Andersson



1999-12-01

Hela SJ bolagiseras

Affärsverket SJ går i graven den 1 januari 2001. Samtidigt uppstår SJ AB.
   SJ:s styrelse fattar beslut om bolagisering onsdagen den 8 december. Seko stöder förslaget och riksdagens trafikutskott lär inte gå emot det.


Enligt förslaget ska hela SJ bolagiseras samtidigt. SJ AB blir moderbolag till de sex bolag som bildas av dagens sektorer: Cargo, Resor, Teknik, Terminalproduktion, Data och Fastighet.
   Enligt Lasse Eriksson, förhandlingsansvarig inom Seko-SJ går man in i kommande förhandlingar med kravet att avtalens värde skall försvaras.
   När bolaget bildas ska all övertalighet vara förhandlad och klar. De som blir övertaliga följer inte med in i bolaget, de blir kvar i något som kallas resterande affärsverk. Där ska man hitta lösningar som kan leda till nytt arbete, inom eller utom SJ-koncernen.

Nytt avtal
I och med att SJ blir ett statligt bolag byter man arbetsgivarorganisation från Arbetsgivarverket till Almega. Och med det följer ett nytt avtal. SJ vill ha lösningar som ger flexiblare arbetstidsregler, avlösning av vissa tillägg och schablontider, 25 semesterdagar för nyanställda. Under förutsättning att SJ får sin vilja igenom utlovas övergångsregler avseende pension och semestrar för nu anställda.
   För att bolagiseringen ska bli av krävs att regering och riksdag ger sitt godkännande. Jarl Lander (s) i trafikutskottet säger att det inte finns någon orsak att säga nej till en bolagisering, så länge staten äger bolaget och så länge det inte innebär försämrade anställningsvillkor. Jarl Lander tror att övriga s-ledamöter i trafikutskottet delar hans uppfattning.

Mats Andersson



1999-12-01

Barsebäck och Ringhals går ihop

Den första reaktorn i Barsebäck har stängts efter att regeringen, Vattenfall och Sydkraft kommit överens.
   Uppgörelsen innebär att Barsebäck kraft AB slås samman med det Vattenfallägda Ringhals AB till ett företag.


I det nya företaget får Vattenfall 74,2 procent och Sydkraft 25,8 procent av ägandet.
   Vattenfall får ersättning från staten för den andel som man upplåter åt Sydkraft och ersättningen till Vattenfall blir knappt 6 miljarder kronor.
   I överenskommelsen ingår att staten ska ersätta det gemensamma bolaget för de merkostnader man får för att endast köra en reaktor.
   -Stängningen av Barsebäck får på sikt konsekvenser för våra medlemmar på Ringhals men exakt hur är svårt att sia om idag, säger Bertil Dahlsten, ombudsman på Seko.
   Bertil Dahlsten påpekar att Sverige genom stängningen får ett underskott i elproduktionen på 800 MW om det blir en kall vinter.
   Orsaken är att man sedan tidigare slagit igen reservkraftverk i Stenungsund, Karlshamn, Västerås, Marviken och Bråvalla.
   Blir det en kall vinter går det inte att överföra tillräckligt med el från Norrland till södra Sverige som då riskerar att drabbas hårt.

Leif Andersson



senaste nytt
startsidan
läs debatt
skriv insändare
redaktionen
sök
temarep
webb-redaktören
Seko


TIDIGARE


KONTAKT

Seko-magasinets webbredaktör
Tipsa Seko-magasinet


© Seko-magasinet. Citera gärna våra webb-sidor, men glöm inte ange källan.